• Fatih Merkez İletişim:

    0530 119 22 62

  • Üsküdar Şube İletişim :

    0536 788 88 57

  • Fatih Merkez Adres; Şehremini, Köprülü Mehmet Paşa Sk. No:3/A, 34200 Fatih/İstanbul:

    Üsküdar Şube; Validei Atik, Nuhkuyusu Cd No:161 D:B, 34664 Üsküdar/İstanbul

İşitme Kaybı ve Belirtileri

İşitme kaybı belirtileri

Durun, nefes alın ve dinleyin

Kulaklarımız, tıpkı çevremizdeki sesler gibi daima açık durumdadır. Cep telefonunun çalması, insanların sohbeti, köpeğin havlaması, trafik uğultusu, kuşların cıvıltısı — etrafta birçok şey oluyor ancak bu seslerin hangilerini ayırt edebiliyorsunuz? Biraz zaman ayırıp çevrenizdeki dünyayı dinlemek önemlidir.

Beynimiz farklı sesleri ayırt ederek ve yorumlayarak işitmek istediğimize odaklanmamızı sağlar. Sevdiğimiz birinin sesini anında tanıyabilir veya arkadaki sesleri duymadan sessiz bir şekilde kitap okumanıza olanak tanır. Bu nedenle sesin daima açık olmasına karşın, hangi seslerin açılıp kapanacağına karar veren beynimizdir!

Zaman zaman işler bu şekilde yürümez. Bazen beynimiz kulağımızın duymaması nedeniyle bir sesi ayırt edemez! İşitmediğiniz seslerin farkında mısınız?

Bu bir belirtidir

İşitme kaybınızın olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bu soruları kendinize sorun… Ve dürüstçe yanıt verin!

1. Televizyon izlerken ses düzeyini yükseltmeniz gerekiyor mu?

2. Çevrenizdeki insanları duyuyorsunuz ancak söylediklerini anlamıyor musunuz?

3. Yoğun alanlarda sohbetleri izlemekte zorluk yaşıyor musunuz?

4. İnsanlardan cümlelerini tekrarlamalarını sıklıkla istiyor musunuz?

Yapılması gerekenler nelerdir?

Yukarıdaki sorulardan bir veya birden fazlasına evet yanıtını verdiyseniz bir işitme uzmanıyla görüşün ve doğru yönde ilk adımı atın

Nereye danışmalısınız?

İşitme kaybı nadir görülen ve korkulacak bir durum değildir. Size yardımcı olmak için buradayız. Bir uzmanın fikrini ne kadar hızlı alırsanız yaşam kaliteniz de o denli artar.

Bir işitme testi ile işitmenize erişim sağlayabilecek ve iyi işitme yolculuğunuzda hangi adımların atılacağını belirleyebilecek olan konuşabileceğiniz birçok uzman vardır:

Odyolog,
işitme testi yapma ve işitme sağlığı için çözümleri sunma konusunda uzmanlığı ile bilinen, üst düzey eğitim görmüş sağlık uzmanıdır.

KBB hekimi
Kulak burun ve boğaza (KBB) ilişkin tıbbi sorunlar alanında uzmanlaşmış hekimlerdir. Ayrıca Otolog, Otolaringolog ve Nörootolog gibi alternatif isimlerle adlandırılabilir.

Ayrıntılı bilgiler için aile hekiminize başvurun.

İşitme Uzmanı
İşitme uzmanı, işitme cihazları alanında eğitim almıştır. Bu uzmanlar tanıdan çok işitme cihazının işlevine ilişkin ayrıntılar alanında uzmanlaşmıştır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!